دکتر سید اسدالله علوی 
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان املش
تلفن:

42725410-42726031-013

فاکس:

42726032-013

کد پستی:

58335-44951

آدرس:شهرستان املش، خیابان منتظری روبروی مدرسه پاکیده

درباره شهرستان املش
موقعیت جغرافیایی و مشخصات عمومی :
این شهرستان از سمت شمال و شرق با شهرستان رودسر، از سمت جنوب با شهرستان سیاهکل و از سمت شمال غرب و غرب با شهرستان لنگرود همسایه است. شهرستان املش از نظر ژئومرفولوژی و ناهمواریها به سه منطقه جلگه ای،کوه پایه ای و کوهستانی تقسیم شده است وبخش جلگه ای از آبرفتهای رودهای شلمان رود،کیا رودو رود کهنه گویه به وجود آمده است که شهر املش بر مخروط افکنه شلمان رودبنا شده است .بخش جلگه ای و کوهپایه ای در گذشته نه چندان دور پوشیده ازجنگل انبوه بوداماامروزه به باغات چای تبدیل شده است .بخش کوهستانی در جنوبی ترین قسمت شهرستان واقع شده و پوشیده از مراتع و بلند ترین قله آن ناتشکوه است. مناطق جلگه ای و کوهپایه ای دارای آب و هوای معتدل خزری و مناطقکوهستانی دارای زمستانهای سرد و پوشیده از برف و یخبندان و تابستانهای خنک و ملایم است. املش دراصل «ام» و «لش» بوده است که «ام »به معنی «رود»و «لش»به معنی« راکد» می باشد بنابر این املش یعنی رود خانه راکد 
می باشد.
تقسیمات شهرستانی :
این شهرستان 469/5کیلومتر مربع مساحت دارد و دارای دو بخش به نامهای رانکوه و مرکزی می باشد. بخش رانکوه شامل یک شهر با نام رانکوه و سه دهستان با نام های سمام و کجید و شبخوسلات می باشد. بخش مرکزی شامل یک شهر با نام املش و دو دهستان با نام های املش شمالی و املش جنوبی است.
صنعت :
در بخش صنعت نیز کارخانجات چایسازی ، قند کبریتی و برنجکوبی را می توان ذکر کرد. در زمینه معادن نیز وجود دو معدن میکا در روستاههای یا علی گوابر و پلهام سانک که از معادن منحصر به فرد کشور محسوب می شوند و مواد اولیه آن در حفاریهای نفت و صنایع الکتریکی و صنعت پلاستیک کاربرد دارد از معادن و ذخایر مکشوفه و در حال بهره برداری در شهرستان می باشند. در بخش صنایع دستی از مهمترین صنایع خانگی موجود در شهرستان می توان چادر شب بافی، کوه گری، گلیم بافی را نام برد. ضمنا سه شنبه بازار املش نمونه قابل توجهی از بازارهای هفتگی سنتی در گیلان است . که نقش بهسزایی در رونق اقتصادی این شهرستان دارد.
کشاورزی ودامداری :
محصولات کشاورزی شهرستان شامل چای و برنج ، گردو، فندق، گندم، جو، گل گاوزبان و... می باشد. .دربخش دامداری شهرستان املش با رورش گاو و گوساله، تک سمی، بز و بزغاله گوسفند و بز ، کندوی عسل و دامداری صنعتی و مرغداری گوشتی وکارخانجات جوجه کشی و با توانایی پرورش تخم نوغان ، مزرعه تکثیر و پرورش ماهی دارای پتانسیل بالایی از نظر تولیدات دامی بوده و نقش مهمی در تأمین فرآورده های دامی کشور به عهده دارد. لازم بذکر است ساکنین جلگه به پرورش گاو،طیور و کرم ابریشم مشغولند و درمناطق کوهپایه ای و کوهستانی به پرورش زنبور عسل می پردازند.
گردشگری و جاذبه های توریستی :
شهرستان املش با وجود باغات زیبای چای و مناطق ییلاقی خوش آب و هوا دارای جاذبه توریستی بوده و هرساله مسافرین زیادی ازدیگر شهرهای کشور جذب می کند و موقعیت شهرستان به گونه ای است که بدلیل مناطق ییلاقی و باغات زیبای چای بسیار از جاذبه های توریستی داخلی و خارجی برخورداراست وبستر مناسب جهت توسعه صنعت گردشگری دارد .

آخرین بروز رسانی : 16 مرداد 1400